AK755BL¶
Company: Akita

Specifications¶
| Attribute | Value |
|---|---|
| Type | Single |
| Shank Style | Curved |
| Eye Position | Parallell |
| Barb | Barbless |
| Usages | Dry, Trout, Grayling, Freshwater, Emerger, Klinkhamer |
| Available Sizes | 12, 10, 8 |
Sizes¶
Size 12¶
| Length | 14.87 mm |
| Height | 6.63 mm |
| Throat | 7.05 mm |
| Eye Width | 1.42 mm |
| Wire | 0.48 mm |
Size 10¶
| Length | 17.29 mm |
| Height | 8.43 mm |
| Throat | 7.85 mm |
| Eye Width | 1.58 mm |
| Wire | 0.55 mm |
Size 8¶
| Length | 18.36 mm |
| Height | 8.92 mm |
| Throat | 9.28 mm |
| Eye Width | 1.79 mm |
| Wire | 0.64 mm |


