H550BL¶
Company: Hanak

Specifications¶
| Attribute | Value |
|---|---|
| Type | Single |
| Shank Length | Short shank |
| Shank Style | Straigth |
| Strength | Medium wire |
| Gap | Wide |
| Eye Position | Parallell |
| Barb | Barbless |
| Usages | Wet, Nymph, Trout, Grayling, Freshwater, Soft Hackle |
| Available Sizes | 16, 14, 12, 10 |
Sizes¶
Size 16¶
| Length | 9.87 mm |
| Shank | 5.08 mm |
| Height | 4.8 mm |
| Throat | 4.47 mm |
| Eye Width | 1.49 mm |
| Wire | 0.45 mm |
Size 14¶
| Length | 12.21 mm |
| Shank | 7.16 mm |
| Height | 5.45 mm |
| Throat | 5.13 mm |
| Eye Width | 1.72 mm |
| Wire | 0.51 mm |
Size 12¶
| Length | 14.26 mm |
| Shank | 7.51 mm |
| Height | 6.63 mm |
| Throat | 6.61 mm |
| Eye Width | 1.85 mm |
| Wire | 0.55 mm |


