3465¶
Company: Mustad

Specifications¶
| Attribute | Value |
|---|---|
| Type | Single |
| Shank Style | Straigth |
| Strength | Extra heavy wire |
| Eye | Ringed eye |
| Eye Position | Parallell |
| Barb | Barb |
| Usages | Streamer, Saltwater |
| Available Sizes | 1/0 |
Sizes¶
Size 1/0¶
| Length | 46.98 mm |
| Shank | 23.64 mm |
| Height | 18.71 mm |
| Throat | 19.19 mm |
| Eye Width | 6.96 mm |
| Wire | 1.99 mm |
Description¶
On box: "Sheepshead Hooks"
