3942 A¶
Company: Mustad

Specifications¶
| Attribute | Value |
|---|---|
| Type | Single |
| Shank Style | Straigth |
| Strength | Extra heavy wire |
| Eye Position | Parallell |
| Barb | Barb |
| Usages | Wet, Nymph, Salmon, Grayling, Freshwater |
| Available Sizes | 11, 13, 15 |
Sizes¶
Size 11¶
| Length | 12.09 mm |
| Shank | 4.71 mm |
| Height | 6.35 mm |
| Throat | 7.14 mm |
| Eye Width | 3.16 mm |
| Wire | 0.95 mm |
Size 15¶
| Length | 9.16 mm |
| Shank | 3.55 mm |
| Height | 4.72 mm |
| Throat | 5.54 mm |
| Eye Width | 2.76 mm |
| Wire | 0.77 mm |

