94720¶
Company: Mustad

Specifications¶
| Attribute | Value |
|---|---|
| Type | Single |
| Shank Length | 8xl |
| Shank Style | Straigth |
| Bend | Round bend |
| Eye | Ringed eye |
| Eye Position | Turned down |
| Barb | Barb |
| Usages | Streamer, Trout, Freshwater, Seatrout, Steelhead |
| Available Sizes | 8, 6, 4, 2 |
Sizes¶
Size 8¶
| Length | 36.43 mm |
| Shank | 29.16 mm |
| Height | 7.14 mm |
| Throat | 8.22 mm |
| Eye Width | 2.24 mm |
| Wire | 0.73 mm |
Size 6¶
| Length | 45.91 mm |
| Shank | 37.82 mm |
| Height | 7.72 mm |
| Throat | 9.03 mm |
| Eye Width | 2.49 mm |
| Wire | 0.79 mm |
Size 4¶
| Length | 56.78 mm |
| Shank | 46.54 mm |
| Height | 9.72 mm |
| Throat | 10.62 mm |
| Eye Width | 2.81 mm |
| Wire | 0.9 mm |
Size 2¶
| Length | 68.48 mm |
| Shank | 56.66 mm |
| Height | 11.18 mm |
| Throat | 11.35 mm |
| Eye Width | 2.86 mm |
| Wire | 0.98 mm |



