S82NP-BR¶
Company: Mustad

Specifications¶
| Attribute | Value |
|---|---|
| Type | Single |
| Finish | Bronze |
| Shank Length | 2xl |
| Shank Style | Straigth |
| Strength | 3xh |
| Eye | Ringed eye |
| Eye Position | Turned down |
| Barb | Barb |
| Usages | Wet, Streamer, Nymph |
| Available Sizes | 18, 16, 14, 12, 10, 8, 6, 4 |
Sizes¶
Size 8¶
| Length | 21.6 mm |
| Shank | 13.73 mm |
| Height | 7.41 mm |
| Throat | 8 mm |
| Eye Width | 2.55 mm |
| Wire | 0.81 mm |
Description¶
Old reference: S82-3906B
