9523¶
Company: Mustad

Specifications¶
| Attribute | Value |
|---|---|
| Type | Single |
| Shank Length | Short shank |
| Shank Style | Straigth |
| Strength | Fine wire |
| Eye | Tapered eye |
| Eye Position | Turned up |
| Barb | Barb |
| Available Sizes | 6 |
Sizes¶
Size 6¶
| Length | 13.72 mm |
| Shank | 6.7 mm |
| Height | 8.02 mm |
| Throat | 8.22 mm |
| Eye Width | 2.09 mm |
| Wire | 0.72 mm |

