C52S-BLN¶
Company: Mustad

Specifications¶
| Attribute | Value |
|---|---|
| Type | Single |
| Shank Length | 2xl |
| Shank Style | Straigth |
| Eye | Ringed eye |
| Eye Position | Parallell |
| Barb | Microbarb |
| Usages | Saltwater, Pike, Bass, Seatrout |
| Available Sizes | 4, 2, 1, 1/0, 2/0 |
Sizes¶
Size 1/0¶
| Length | 38.85 mm |
| Shank | 23.54 mm |
| Height | 14.44 mm |
| Throat | 12.79 mm |
| Eye Width | 3.46 mm |
| Wire | 1.12 mm |
Description¶
New ref: C52SNP-BN
