9557¶
Company: Mustad

Specifications¶
| Attribute | Value |
|---|---|
| Type | Single |
| Shank Length | Short shank |
| Shank Style | Straigth |
| Strength | Heavy wire |
| Eye | Ringed eye |
| Eye Position | Turned down |
| Barb | Barb |
| Usages | Wet, Nymph, Trout, Grayling, Freshwater |
| Available Sizes | 10, 8, 6, 4 |
Sizes¶
Size 10¶
| Length | 12.21 mm |
| Shank | 5.95 mm |
| Height | 5.51 mm |
| Throat | 6.81 mm |
| Eye Width | 2.23 mm |
| Wire | 0.71 mm |
Size 4¶
| Length | 21.59 mm |
| Shank | 11.17 mm |
| Height | 10.22 mm |
| Throat | 9.81 mm |
| Eye Width | 2.88 mm |
| Wire | 0.99 mm |

